fbpx

5 powodów, dla których  nieruchomość  się nie sprzedaje

Sprzedasz nieruchomości nie jest prostym zadaniem. Zdarza się, że mimo świetnej lokalizacji, optymalnej powierzchni, nieruchomość spotyka się z brakiem zainteresowania wśród potencjalnych kupujących. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego potencjalni kupujący nie reagują i nie są zainteresowani Twoją ofertą?

Koniunktura na rynku nieruchomości , czasem  jest lepsza, czasem gorsza. Jednakże nieruchomości  jako takie, cieszą się niezmiennie ogromnym powodzeniem od wielu lat.  Dlatego, jeśli wciąż nie możesz sprzedać oznacza, że popełniasz błędy, które blokują tę sprzedasz i zainteresowanie wśród klientów.

Zbyt wysoka cena ,do  której prawdopodobnie  dołożyłeś sentyment , wspomnienia , emocje

Sprzedający często nie potrafi prawidłowo i całkiem na trzeźwo oszacować ceny nieruchomości. Często dokłada do niej sentyment, swoje subiektywne poczucie piękna i atrakcyjności. Całkowicie nie bierze pod uwagę tego, że kupujący zupełnie nie zwróci na te szczegóły uwagi. Będzie kierował się funkcjonalnością i zyskownością. Dlatego bardzo dobrym rozwiązaniem jest powierzenie tej wyceny zewnętrznej osobie, która zna rynek nieruchomości i ma doświadczenie w sprzedaży takich nieruchomości jak Twoja. On umiejętnie wyśrodkuje cenę, tak byś  Ty był bardzo  usatysfakcjonowany a i dla kupujących cena  była atrakcyjna,  nawet jeśli będzie umiejętnie ustawiona  powyżej ceny rynkowej.

Brak marketingu sprzedaży

To jest chyba najbardziej zaniedbywany etap podczas całej sprzedaży. Aczkolwiek dla mnie nie zrozumiały. Sprzedajesz nieruchomość wartą kilkaset tysięcy złotych a zdjęcia robisz aparatem z telefonu i co najgorsze często na zdjęciach nieruchomość wygląda, jakby przeszedł przez nią Armagedon. Halooo, no nieee, to tak nie działa!!! Jeśli chcesz uzyskać rezultat sprzedaży musisz pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy –  Reklama dźwignią handlu.

Dobre pierwsze wrażenie możesz zrobić tylko jeden raz.

Tak się zastanawiam, czy sprzedając swój samochód postępujesz tak samo? A może postępujesz zupełnie inaczej? Sprzątasz go, odkurzasz, usuwasz wszystkie bibeloty z lusterek i nie tylko. Ściągasz stare i zabrudzone  pokrowce.  Polerujesz w środku i na zewnątrz a na koniec zawieszasz pobudzający zapach. Efekt? Robisz z niego zadbaną, odpicowaną  perełkę i wystawiasz dopiero wtedy na otodom, olx, czy grupy w social media.  Poświęcasz mu bardzo dużo czasu, angażujesz finanse na naprawy, środki czystości, jedziesz na giełdę samochodową. Godziny poświęconej sprzedaży samochodu. A jak postąpiłeś ze swoją nieruchomością? Ona jest często nawet 10 razy droższa o Twojego samochodu. Dlatego zasługuje na10 krotnie  większą uwagę na przygotowanie jej do sprzedaży. Pomyśl, gdybyś swój samochód potraktował tak samo, jakie  uzyskałbyś efekty podczas sprzedaży? Tego właśnie możesz się spodziewać traktując tak swoją nieruchomość, wymaga on dużo więcej. Każda ma ogromny potencjał i można zrobić z niej perełkę wartą dużo więcej niż Ci się wydaje.

Dlatego  koniecznie musisz przygotować swoją nieruchomość do sprzedaży .

 Musisz zrozumieć, że istnieje coś takiego jak inwestycja w skuteczną sprzedaż, która zwróci się z nawiązką. Kiedy już  to zrozumiesz, będziesz o krok milowy od innych sprzedających.

Twoja  postawa wobec potencjalnych kupujących.

Brak składanych ofert, czy zainteresowania nieruchomością może być spowodowana Twoją postawą. Z reguły sprzedający jest zbyt wylewny lub zbyt natarczywy w zachęceniu do zakupu. Zdarza się też, że jest zupełnie nieprzyjazny i to także odstrasza potencjalnych nabywców.

Podczas procesu sprzedaży ważna jest łatwość nawiązywania kontaktów oraz umiejętność negocjacji. Potencjalni kupujący zazwyczaj chcą się mocno targować i wytaczają do tego ciężkie działa, negując wszystko co tylko jest w Twojej nieruchomości. Dlatego warto byś poprosił kogoś z doświadczeniem i elastycznym podejściem, by to On prezentował Twoją nieruchomość a Ty w tym czasie możesz wyjść na relaksujący spacer. Kolejną kwestią jest stały i regularny kontakt z potencjalnymi klientami. Brak odbieranych telefonów, czy odpowiedzi sms, nie pomoże tej sprzedaży.

Nieuregulowane kwestie prawne mogą zablokować Twoją sprzedasz

Zanim dojdzie do sprzedaży mieszkania warto przeanalizować stan prawny oraz podstawę nabycia nieruchomości.

Zanim więc wystawisz nieruchomość na sprzedasz powinieneś dokładnie sprawdzić informacje w księdze wieczystej. Czy brak w niej wzmianek, niepokojących wpisów, czy niewyprostowanych obciążeń.

Powinieneś  także wiedzieć w jaki sposób doszło do nabycia. Jeśli nabyłeś je w spadku lub darowiźnie będziesz musiał przedstawić stosowne zaświadczenie z urzędu skarbowego.

Oczywiście nie zapomnij o tym, że jeśli nieruchomość posiada współwłaścicieli bez zgody każdego z nich także nie sprzedasz nieruchomości.

Wymieniłam najważniejsze kwestie, które skutecznie mogą blokować sprzedasz. Czy cos jeszcze można dodać?

Myślę, że warto także zwrócić uwagę na ewentualną formę współpracy z biurami nieruchomości.

Jeśli podczas tej sprzedaży korzystasz z pomocy kilku biur nieruchomości na tzw. umowie otwartej. Muszę Cię ostrzec, że popełniasz bardzo duży błąd. Żadne z tych biur nie ponosi odpowiedzialności za te sprzedasz, działają połowicznie, bez przygotowania. Publikują niejednokrotnie gorsze zdjęcia i opisy niż Twoje. Powoduje to chaos na portalach , ponieważ Twoja oferta staje się mało wiarygodna mając różne opisy, zdjęcia, cenę, czy podane nieprawdziwe parametry.  Całkowicie  sabotuje to  sprzedaż i wprowadza w błąd potencjalnego kupującego, który zastanawia się co takiego jest nie tak z tą nieruchomością, skoro tyle biur nie może jej sprzedać. 

Jednak nie rezygnuj ze specjalistów. Mogą naprawdę Ci pomóc. Przemyśl to jak bardzo ważna jest dla Ciebie  sprzedasz nieruchomości.