Jak ustalić cenę sprzedaży, to jedna z najważniejszych decyzji, które musisz podjąć. Jest to również jeden z najbardziej złożonych tematów.
Przy stale zmieniającym się rynku i znacznych sumach pieniędzy w grze ustalenie ceny mieszkania na sprzedaż może wydawać się dość przytłaczającym zadaniem.
W ostatecznym rozrachunku w ustalaniu cen często chodzi o uwzględnienie podaży i popytu.
Ustalenie ceny może być trudne.
Problem w tym, że sprzedający często wyceniają własne mieszkania na podstawie tego, czego potrzebują, aby spłacić długi lub kupić nowy dom.
W ujęciu realnym tak określona cena nie ma żadnego związku z rzeczywistą wartością rynkową mieszkania. Niestety, to po prostu nie działa w ten sposób.
Sprzedający często porównują również swoje mieszkanie do pobliskich nieruchomości, aby ustalić cenę. Nieuniknione jest też to, że dokładają do tej ceny osobiste przeżycia, wspomnienia i emocje związane z tym mieszkaniem. Czyli bezcenną wartość sentymentalną.
Kiedy to Twoje mieszkanie będzie sprzedawane , będziesz myślał, że jest lepsze, bardziej wartościowe, dużo więcej warte. Sprzedającym trudno jest pozbyć się sentymentów.
Ustalenie niezależnej wartości jest jednak trudniejsze, niż się wydaje.
Większość sprzedających zaprasza trzech agentów nieruchomości, którzy przedstawiają trzy wyceny Twojego mieszkania. W rzeczywistości dostajesz trzy różne oferty cenowe.
Renomowany agent z doświadczeniem w okolicy będzie współpracował ze sprzedawcą, aby uzyskać maksymalną cenę, rozumiejąc wszystkie istotne siły rynkowe .
Zadaniem agenta jest przeprowadzenie analizy i zrozumienie lokalnego rynku , a także zrozumienie oczekiwań sprzedającego, aby osiągnąć maksymalną cenę, z chętnym do sprzedaży właścicielem i chętnym do kupna nabywcą.
Przy ustalaniu ceny mieszkania na sprzedaż należy wziąć pod uwagę kombinację czynników. Więc usiądź wygodnie i przygotuj się na małe rozeznanie.
1. Spójrz na oferty w Twojej okolicy
Nie trzeba dodawać, że sprzedając swoje mieszkanie, musisz przeprowadzić pewne badania dotyczące tego, co dzieje się w Twojej okolicy, aby uzyskać realne wskaźniki aktualnych trendów rynkowych.
Zacznij od sprawdzenia ofert nieruchomości w na tym samym osiedlu. Zacznij od skupienia się na nieruchomościach, które zostały wymienione w ciągu ostatnich 2-4 tygodni.
Podczas sprawdzania ofert warto porównać o ceny ofertowe z ostatecznymi cenami transakcyjnymi sprzedaży. Dzięki temu dowiesz się, co musisz wiedzieć o obniżkach cen oraz podaży i popycie w okolicy.
2. Porównaj podobne właściwości
Nie ma sensu dokonywać porównań np. 3 pokojowego mieszkania znajdującego się na pierwszym piętrze z 3 pokojowym mieszkaniem na trzecim, czy czwartym piętrze bez windy. Powinieneś skoncentrować swoje analizy na szukaniu podobnych parametrów mieszkania do posiadanego – zakres cenowy z którym możesz się spotkać, będzie oscylował w okolicach 10-20% odchylenia cenowego w górę lub w dół.
To nie tylko kwestia parametrów mieszkania . Jeśli to możliwe, poszukaj ofert mieszkań, które są w podobnym wieku do Twojego mieszkania.
3. Rozważ również wygasłe i wycofane oferty
Aby naprawdę zagłębić się w szczegóły tego, co dzieje się na rynku, musisz założyć czapkę detektywa i poszukać również wygasłych i wycofanych ofert.
Pomoże Ci to ustalić, czy jakakolwiek oferta została wycofana z rynku oraz pokaże powstałe różnice w cenach ofertowych sprzedaży mieszkań. Powinno Ci to zapewnić dalszy wgląd w to, co się dzieje i dać ci więcej wskazówek, jaka cena sprzedaży jest odpowiednia.
Jak obliczyć wartość swojego mieszkania?
Gdy już wykonasz całą swoją pracę detektywistyczną i uzyskasz informacje, które powiedzą Ci, co dzieje się na rynku w Twojej okolicy w zakresie mieszkań porównywalnych z Twoim, nadszedł czas, aby sprawdzić liczby.
Jeśli na przykład znalazłeś trzy lub cztery porównywalne oferty w swojej okolicy, możesz obliczyć średnią, a to da ci jaśniejsze wyobrażenie, jaką cenę realną będziesz mógł otrzymać za swoje mieszkanie.
Na tym etapie dobrym pomysłem jest współpraca z agentem nieruchomości.
Jeśli podejmiesz się samodzielnej wyceny i sprzedaży możesz dodać lub odjąć 10% tej średniej, aby być konkurencyjnym na rynku, a tym samym zachęcić do szybkiej sprzedaży lub spróbować szczęścia i dążyć do tego, aby uzyskać jak najwyższą cenę za sprzedane mieszkanie, jaka tylko jest możliwa.